Rola instytucji finansowych w odniesieniu do Taksonomii UE
Banki i ubezpieczyciele | Zakres obowiązków
Taksonomia Unii Europejskiej (dalej: Taksonomia UE) to zharmonizowany system klasyfikacji opracowany przez UE, który ma na celu identyfikację i klasyfikację działań gospodarczych w kontekście ich wpływu na środowisko i zrównoważony rozwój. Głównym celem Taksonomii UE jest stworzenie ram prawnych dla zrównoważonego finansowania, co ma wspierać inwestycje przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych i środowiskowych, a także przeciwdziałać greenwashingowi, czyli pozorowanym działaniom proekologicznym. Taksonomia UE zaczęła obowiązywać od stycznia 2022 r., kierując inwestorów w kierunku bardziej zrównoważonych inwestycji. Od stycznia 2024 r. wymogi regulacyjne zostały rozszerzone, wprowadzając dodatkowe obowiązki sprawozdawcze dla europejskich banków i firm ubezpieczeniowych.
W zakresie Taksonomii UE na instytucje finansowe nałożone zostały podwójne obowiązki, gdyż są one zobowiązane zarówno samodzielnie raportować zgodność swoich działań z kryteriami zrównoważonego rozwoju, jak i w odpowiedni sposób analizować dane dostarczane przez swoich kontrahentów.
Obowiązki raportowe banków i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta